40

Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

Konopí jsem užívala jako lék na nevolnost a vůbec jsem si přitom neuvědomovala, že by mohlo být její příčinou. Syndrom chronického zvracení z konopí (cannabis hyperemesis syndrome neboli CHS) byl objeven poměrně nedávno a jedná se o zatím málo probádanou chorobu, která by údajně měla být způsobena dlouhodobým užíváním velkého množství konopí.

Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

Akutní fáze je charakteristická zvracením, nevolností, poruchami trávení a přejídáním, může jí nicméně přecházet delší období provázené ranními nevolnostmi, nutkáním na zvracení a bolestmi břicha.

Nečekané zjištění

O tomto zdravotním problému jsem se poprvé dočetla ve studii z roku 2011 a získané informace mi vyrazily dech. Konopí užívám přibližně pět let jako lék na nevolnost a bolesti břicha. Na mysl mi vytanul rozhovor s bývalým přítelem, který byl zarputilým zastáncem teorie, že právě konzumace konopí je příčinou mých problémů.

Tomu jsem samozřejmě odmítala věřit. Konopí bylo to jediné, co mi pomáhalo, jak by tedy mohlo být zdrojem obtíží? Střih, o rok později. Zapředla jsem řeč se svou dealerkou, která právě procházela akutní fází onemocnění.

Na radu lékaře vyřadila konopí ze svého denního režimu a za několik málo týdnů se zcela uzdravila. Příznaky se u ní projevovaly mnohem drastičtěji než v mém případě a mě proto vůbec nenapadlo, že bychom mohly trpět stejnou chorobou.

Konopí bylo to jediné, co mi pomáhalo, jak by tedy mohlo být zdrojem obtíží?

Dalo mi hodně práce nashromáždit dostatek vědecky podložených informací, které mě přesvědčily, že podobná nemoc vůbec existuje. Výzkum syndromu chronického zvracení z konopí - nejstarší studie, kterou jsem k tématu objevila, pochází z roku 2004 a stojí za ní australští vědci. Ti si u mnoha pacientů trpících opakovaným zvracením povšimli společného jmenovatele: chronického užívání konopí.

U sedmi z deseti účastníků pokusu došlo po vysazení konopí k úplnému odeznění symptomů, u zbylých tří se abstinence nijak neprojevila. V následujících letech byly zveřejněny závěry několika dalších menších výzkumů a vzorec se opakoval.

 

Případová studie z roku 2009 ve Velké Británii zaznamenala u dvaadvacetiletého pravidelného konzumenta konopí úplné odeznění všech příznaků po přerušení užívání. Ve stejném roce byly zdokumentovány další dvě obdobné případové studie. Prudké symptomy úplně odezněly už po 24 až 48 hodin trvající abstinenci.

A v další případové studii z Velké Británie byla choroba diagnostikována dvaačtyřicetiletému chronickému uživateli konopí, který se po vysazení též zcela uzdravil. Informace o chorobě jsem se snažila získat u několika lékařů, kteří konopí předepisují, zdálo se ale, že žádný z nich nemá o tomto druhu obtíží povědomí.

Důvodem je zřejmě i to, že zmínky o syndromu chronického zvracení z konopí jsou v odborné literatuře velmi vzácné. Proč tomu tak je? Tento syndrom byl objeven a pojmenován teprve nedávno, a navíc je často zaměňován za syndrom cyklického zvracení (cyclical vomiting syndrome– CVS).

Zdroje:

  • A. Byrne a kol.: „,Cannabinoid hyperemesis‘ causation questioned,“ Gut 2006.
  • J. A. Galli a kol.: „Cannabinoid Hyperemesis Syndrome,“ Current Drug Abuse Reviews 2011.
  • J. H. Allen a kol.: „Cannabinoid hyperemesis syndrome: cyclical hyperemesis association with chronic cannabis abuse,“ World Journal of Gastroenterology 2004.
  • greenleafhealthcare.org

Celý článek najdete v Legalizaci č. 40. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

9.2.2017
Soud v Arizoně rozhodl, že uživatelé léčebného konopí již nemohou být stíháni za řízení

Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

4.4.2013
Soud v Německu povolil nemocným pěstování konopí pro vlastní potřebu, vyhráno však ještě není.

Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

11.1.2017
Špatné zprávy pro zastánce prohibice: Nezletilých uživatelů konopí v Coloradu po legalizaci rapidně ubývá

Syndrom chronického zvracení v důsledku užívání konopí

17.3.2017
Případnou válku proti legálnímu konopí v USA nemůže Trump vyhrát


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2017 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu