02

Flashback - konopné zprávy

Flashback - konopné zprávy

Dcera Boba Marleyho jde před soud kvůli konopí

Dcera legendárního reggae hudebníka Boba Marleyho se přiznala, že ve sklepení svého domu pěstovala přes tucet rostlin marihuany. K objevení malé pěstírny došlo na základě triviálního sporu s nájemníkem, který se dožadoval vstupu do domu Marleyové, kde měl v suterénu své domácí spotřebiče. Během rozhovoru poškozeného Howarda Stinsona s policejními důstojníky před domem se Makeda Jahnesta Marleyová snažila objemné rostliny vynést do úkrytu na zahradě, čehož si ovšem Stinson všiml a vše nahlásil přítomným policistům. Ti mladou pachatelku neprodleně zatkli a obvinili z výroby psychotropních látek a manipulace s fyzickými důkazy. Návladní státu Delaware však připustil, že výměnou za přiznání nebude muset Marleyová nastoupit minimální jednoletý trest odnětí svobody v případě, že se podrobí ústavní léčbě a ročnímu probačnímu dohledu.

Cenzura na Novém Zélandě

Po celostátním policejním zátahu na indoor pěstírny na Novém Zélandě s krycím názvem Operation Lime se sešlo několik vysokých policejních důstojníků s pracovníky ministerstva vnitra, aby prodiskutovali zákonné možnosti plošného zákazu časopisů s konopnou tématikou. Hovoří tak alespoň zpráva, o níž na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádal magazín Norml News. Policie již předtím kategoricky popřela, že by vyvíjela podobné aktivity a odmítla v zájmu zachování práva zveřejnit jakákoliv jména. Editor magazínu Chris Fowlie k tomu řekl: „Jsme pobouřeni z tohoto nepřístojného vměšování se do naší kampaně za rozumné drogové zákony. Policie lže médiím a záměrně mate veřejnost. Měla by přiznat, že stojí za pokusy o cenzuru, a neschovávat se za šedivé obleky od Wellingtona.“ Pokud by se podobná vyhláška stala realitou, kriminalizovány by mohly být statisíce lidí, kteří mají výtisk ve své domácnosti. Report konkrétně hovoří i o časopisech Hight Times a Cannabis Culture Magazin.

Konopný traktor z Vysočiny

„Dvě stě kilo vylisovaných semen stačí na jednu plnou nádrž.“ Takhle nějak představil svůj konopný traktor farmář Josef Sklenář z biofarmy v Sasově na Jihlavsku. Před zraky udivených novinářů nastartoval motor upraveného Zetoru, který pro svůj provoz výhradně používá olej z technického konopí. „Stroji nedáváme žádné úlevy, všechny běžné práce zvládá bez problémů, dokonce se nebojím prohlásit, že mnohem lépe. Navíc je v porovnání se standardním naftovým pohonem citelně šetrnější k životnímu prostředí,“ doplnil farmář. Traktor se od ostatních příliš neliší, jen blízko motoru má speciální přídavné zařízení pro spalování rostlinného oleje. Jak se liší cena oleje z konopí od běžného provozu, Sklenář neuvedl. „Spočítat cenu paliva ještě neumíme, experiment netrvá příliš dlouho. Záleží na mnoha okolnostech, například na počasí a výnosech sklizně. Dá se však předpokládat, že za optimálních podmínek bude konopný traktor výrazně lacinější. V tom případě seriózně pouvažujeme, zda-li v našem hospodářství podobně neupravíme všechny zemědělské stroje,“ dodal ambiciózní zemědělec.

Zelené hranolky na polský způsob

Překvapení mohli být někteří polští jedlíci, kteří navštívili stánek s rychlým občerstvením jen pár metrů od státních hranic. Dvě dvacetileté dívky tu totiž kromě jediného sortimentu, smažených hranolek, prodávali i konopí úhledně zabalené do obalů, které se používají především pro hamburgery. O zákazníky se starali rusky mluvící náhončí, kteří zájemce naváděli přímo k výdejnímu okénku. Při razii, které předcházelo půlroční sledování, bylo nalezeno na 300 gramů sušené marihuany. Dívkám bylo sděleno obvinění a nyní čekají na soud.

Sativex definitivně schválen ve Španělsku

Farmaceutický výrobek na bázi konopí Sativex byl definitivně schválen ve Španělsku jako v druhé zemi na evropském kontinentu. Sloužit má především jako „add-on“ terapie pro léčbu spasticity u pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří nereagují na standardní medicínské postupy. Konsorcium vyrábějící Sativex již podalo žádost o schválení v rámci Evropské unie a slibuje si velké tržní příležitosti.

Dvořák zůstává na svobodě

Soud s Dušanem Dvořákem, spojeným s hnutím Konopí je lék, dospěl ke konci. Sednout si zatím nepůjde. Ale jen těsně.

Okresní soud v Prostějově se s Dvořákem nemazlil. Za osm stovek kytek na zahrádce ho odsoudil k třiceti měsícům vězení s tříletou podmínkou. Jeho ženu Radomíru osvobodil.

Žalobce požadoval tři roky natvrdo, přesto je spokojený. Dvořákův obhájce Petr Zavadil už méně. Soudkyně podle něj klidně mohl uznat Dvořáka vinným a upustit od potrestání. „Toho bohužel nevyužila, protože se zalekla toho, že by to mohl být průlomový rozsudek ve věci toxikomanie u nás,“ okomentoval její rozhodnutí.

Dvořák se chce odvolat ke krajskému soudu. „My tohleto zlegalizujeme a vůbec se jich nebudeme ptát, protože ústava nám na to dává právo. Tady tyhlety rozhodnutí vůbec nebudeme respektovat,“ prohlásil před novináři.

Miliardář podpořil kampaň za legalizaci konopí

Miliardář a filantropista Goerge Soros věnoval 1 milion USD na kampaň pro podporu „Návrhu 19“ na legalizaci rekreačního užívání konopí v Kalifornii. Soros daroval tuto sumu The Drug Policy Alliance (Aliance pro drogovou politiku), která usiluje o dekriminalizaci užívání drog v USA. Legalizace rekreačního užívání a malopěstitelství marihuany „by představovalo zásadní krok vpřed, jehož případné nedostatky mohou být korigovány na základě zkušeností,“ napsal ve sloupku pro Wall Street Journa Soros. „Regulace a zdanění marihuany by daňovým poplatníkům současně ušetřilo miliardy dolarů vynakládaných na stíhání či věznění a přineslo naopak mnohamiliardové roční daňové výnosy,“ napsal také. "Dále by to snížilo kriminalitu, násilí a korupci spojenou s drogovými trhy. Když je mnoho jinak bezúhonných občanů uvězňováno dochází k porušování občanských svobod a lidských práv. Policie by se mohla místo toho soustředit na závažnější zločiny.“

Léčebné užívání konopí bylo v Kalifornii povoleno v r. 1996. Návrh 19, neboli „Vyhláška o regulaci, kontrole a zdanění konopí z r. 2010“, by umožnil dospělým nad 21 let věku vlastnit, pěstovat a transportovat marihuanu pro „osobní potřebu“. Dále by návrh umožnil místním vládám regulovat a danit komerční produkci a prodej. Federální bezpečnostní složky však slibují agresivní stíhání jak držení, tak pěstování marihuany i v případě přijetí návrhu.

Informace k návrhu 19 yeson19.com

Stránky Aliance pro drogovou politiku www.drugpolicy.org

Konopí není jen droga!

V Č. Budějovicích je od září ve Staročeském dvoře v Krajinské ulici č.p. 22,  otevřena pobočka o.s. Legalizace spolu s prodejnou konopných potřeb. Místo v centru města nabízí lidem konopné produkty a představuje široké, někdy až překvapivé, možnosti jejich využití. Konopné materiály však nacházejí stále více uplatnění nejen v kvalitní kosmetice či při výrobě stavebních materiálů nebo, ale jsou ruku v ruce i se zdravým stravováním. Přijďte ochutnat konopná semínka loupaná, neloupaná či pražená, konopný olej a příležitostně i pečivo z konopné mouky. Zajímá vás konopné oblečení, či sháníte lazurovací lak z konopného oleje? Chcete se něco dočíst o konopí? Rádi by jste vyzkoušeli vaporizaci? Poznejte konopí jak jej možná ještě neznáte! Opening: po-pá 10-17 hod


Dále by vás mohlo zajímat…
Flashback - konopné zprávy

22.1.2016
Colorado slaví tříleté výročí legalizace konopí: Zásadní pokles počtu zatčených a milionové výnosy z daní

Flashback - konopné zprávy

6.11.2011
Magazín Legalizace 08 právě v prodeji!

Flashback - konopné zprávy

23.6.2015
Recenze na knihu Rostlinné omamné drogy

Flashback - konopné zprávy

21.10.2018
Kanada: Provinční vláda v Ontariu povolila kouření konopí tam, kde se smí kouřit tabák


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu