38

Ruské peklo bez metadonu

Začátkem listopadu byla v ruském Jekatěrinburgu oficiálně vyhlášena epidemie HIV. Virus tam podle ministerstva zdravotnictví přenáší každý padesátý obyvatel.

Ruské peklo bez metadonu

Rusko zažívá jednu z nejrychleji se šířících epidemií HIV na světě, a to se vládě přiznává jen těžko. Šéf Federálního střediska pro AIDS v květnu oznámil, že země překonala tragickou hranici milionu diagnostikovaných případů. Předpokládá se, že do roku 2020 bude nakažených třikrát tolik.

Podle odhadů se v Jekatěrinburgu, stejně jako jinde v Rusku, polovina obětí nakazila při nitrožilním užívání drog. Efektivní a etické řešení závislosti na heroinu však Rusko postrádá. Center pro léčbu závislosti je poskrovnu, metoda snižování rizik (harm reduction) je tam prakticky neznámá a metadonová terapie je nelegální.

Zákaz metadonu

„Postoj veřejnosti je odmítavý a vláda nechce, aby měli lidé dojem, že se závislými soucítí,“ tvrdí aktivistka Anja Sarangová, která pracuje jako ředitelka Nadace Andreje Rylkova pro zdraví a sociální spravedlnost. Podle ní má vláda při potýkání se s drogově závislými jednu hlavní strategii – zajistit, aby bylo narkomanům mizerně. „Jako by je snad společenský tlak mohl přimět k tomu, aby přestali drogy užívat,“ dodává.

Nadace Andreje Rylkova nepobírá žádné státní dotace, přestože HIV a drogovou závislostí se zabývá jako jedna z mála, a to už čtyři roky. Patří taky mezi několik málo organizací, které prosazují legalizaci metadonové terapie.

Vláda má při potýkání se s drogově závislými jednu hlavní strategii – zajistit, aby jim bylo mizerně.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je substituční léčba sice nedokonalá, stejně je však ze všech metod zmírňování závislosti na heroinu tou nejslibnější. Předepsanými, orálně užívanými léky (např. metadonem nebo buprenorfinem) mohou pacienti nahradit nelegální drogy, které by si jinak aplikovali nitrožilně. Navíc si tak uleví od abstinenčních příznaků a jsou pod klinickým dohledem.

Pro ruské orgány však tato léčebná metoda představuje nenáviděný „narkoliberalismus“, a třebaže je Rusko světovým rekordmanem v počtu narkomanů, kteří užívají drogy nitrožilně, metadon je zde zakázaný.

Od lidí závislých na heroinu – tedy „protispolečenských živlů“, jak se jim v Rusku říká – se v podstatě očekává, že s drogami přestanou jen tak ze dne na den. Mohou se o to pokusit třeba v některém z „léčebných“ center, ale ta se podobají spíše vězení.

„Neruská“ nemoc a monogamní heterosexuálové

Kremlem zřízený Ruský institut strategického výzkumu (RISV) prezentoval v květnu před moskevskou městskou dumou svou zprávu o epidemii HIV. Podle ruského deníku Kommersant, jehož článek shrnula pro anglicky mluvící čtenáře lotyšská Meduza, se jednalo o koktejl namíchaný z pseudovědy a příšerných doporučení.

HIV podle RISV „není ruskou nemocí, nýbrž morálním problémem Západu.“ Do Ruska byla tato nemoc importována zahraničními výrobci kondomů a erotických pomůcek, kteří v rámci kapitalistické konspirace poškozují ruskou konzervativní ideologii a tradiční hodnoty.

Pro státní orgány představuje metadonová substituce nenáviděný „narkoliberalismus“.

„Proti sexuálně přenosným chorobám, obzvláště pak AIDS, neexistuje lepší ochrana než monogamní rodina – a je třeba zdůraznit, že tím myslím heterosexuální rodinu –, která je založena na věrnosti. A doufám, že žádný lepší způsob nikdy ani existovat nebude,“ prohlásil před dumou jeden z představitelů RISV. Takové stanovisko v jeho světě nejspíš dává smysl, jelikož ve zprávě se mimo jiné dále píše, že pět pohlavních styků s kondomem v období puberty se rovná jednomu pohlavnímu styku bez ochrany.

Není asi žádným překvapením, že v týmu, který s těmito poznatky vyrukoval, není jediný lékař. RISV se zaměřuje na „záležitosti národní bezpečnosti“ a „boj proti falzifikaci dějin“. Přestože ve své zprávě nenabídli žádná praktická řešení, odsoudili členové RISV „přehnanou pozornost věnovanou jistým rizikovým skupinám, jako jsou narkomani a  LGBT komunita“.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 38. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Ruské peklo bez metadonu

20.1.2017
Konopí jako bezpečnější alternativa k lékům proti bolesti

Ruské peklo bez metadonu

2.1.2017
10 nejlepších článků roku 2016

Ruské peklo bez metadonu

16.1.2017
Prohibice drog vaše dítě neochrání

Ruské peklo bez metadonu

25.4.2016
Konopí dělá z lidí trosky? Nesmyslný argument prohibicionistů


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2017 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu