37

THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

S poněkud překvapivými závěry přišel tým výzkumníků z Fakultní nemocnice Kolumbijské univerzity v New Yorku, který se zabýval možnými rozdíly v analgetickém působení tetrahydrokanabinolu na muže a ženy.

THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

Klinická studie, jež byla publikována v posledním vydání odborného časopisu Drug and Alcohol Dependence, se zúčastnilo 21 žen a 21 mužů, přičemž všichni byli rekreačními uživateli konopí. Podle vedoucí autorky Dr. Zivy Cooperové naznačovaly již dřívější pokusy na zvířatech, že analgetický účinek hlavních kanabinoidů je u každého pohlaví jiný, nicméně doposud nebyla provedena žádná studie, která by tento jev zkoumala na lidech. Účastníci dvojitě zaslepeného a placebem kontrolovaného pokusu měli za úkol vykouřit konopí s obsahem 3,5 až 5,6 procent THC (kontrolní skupina dostala placebo). Okamžitě po aplikaci byl všem proveden jeden ze základních testů vnímání bolesti (takzvaný test algického prahu pro chlad – CPT), při němž se měří, jak dlouho udrží subjekt ruku ve čtyřstupňové vodě.

Výzkumníci zjistili, že „muži, kteří užili konopí, měli oproti mužům, kteří dostali placebo, výrazně zvýšený práh bolesti. Na druhou stranu u žen nebyl vypozorován významnější rozdíl mezi skupinou, která dostala THC, a tou, jež dostala placebo.“
Ke zvýšení prahu tolerance bolesti (tj. okamžik, kdy vnímáme bolest jako nesnesitelnou) došlo po vykouření konopí u obou pohlaví, ovšem u mužů byl tento účinek o něco silnější.

V závěru se dočteme následující: „Výsledky naznačují, že mezi uživateli konopí jsou analgetické účinky THC výraznější u mužů než u žen. Těmto rozdílům bychom měli věnovat zvýšenou pozornost v dalších výzkumech potenciálních terapeutických účinků kanabinoidů při léčbě bolesti.“

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Přehled aktuálních zpráv ze světa léčby konopím najdete v Legalizaci č. 37.  Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 


Dále by vás mohlo zajímat…
THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

29.7.2015
IACM ZPRAVODAJ: Kombinace konopí a opioidních léků nezvyšuje u pacientů s chronickými bolestmi riziko zneužívání dalších substan

THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

5.11.2014
IACM ZPRAVODAJ: KANABINOIDY JAKO PREVENCE DEGENERATIVNÍHO ONEMOCNĚNÍ SÍTNICE

THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

21.1.2015
IACM ZPRAVODAJ: Další studie potvrzuje, že užívání konopí nesnižuje IQ mládeže

THC pomáhá od bolestí více mužům než ženám

27.5.2016
IACM Zpravodaj: Beta-karyofylen jako lék na záchvaty


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu