36

Jiné drogy hipíků

Hippies se ve druhé polovině šedesátých let objevili v centru dění stejně rychle, jako o pár let později zmizeli. Milovali konopí i LSD a vítali také sexuální revoluci. Konzervativním spoluobčanům se však nezamlouvaly ani jejich myšlenky, ani jejich životní styl. A už vůbec se jim nezamlouvaly jejich jiné drogy.

Jiné drogy hipíků

Populární představašedesátých let jako období hippies, volné lásky a nezřízeného užívání všemožných drog však není zcela přesná. Zárodky hnutí hippies se sice v USA začaly objevovat už začátkem šedesátých let, ale užívání nelegálních látek dlouho zůstávalo zcela okrajovou záležitostí navzdory snažení Timothy Learyho, Kena Keseyho a dalších psychedelických věrozvěstů šířících „podvratné myšlenky“.

Situace se začala měnit až v závěru dekády. V San Francisku proběhlo počátkem roku 1967 shromáždění Human Be-In v reakci na zákaz LSD. Zúčastnilo se ho asi 30 000 lidí a různé proudy alternativní kultury našly společnou řeč.

Mezi řečníky se sešli Timothy Leary, Richard Alpert, Allen Ginsberg či Lawrence Ferlinghetti. Legendární undergroundový chemik Owsley Stanley zásoboval zúčastněné velkým množstvím svého LSD známého jako White Lightning (Bílý blesk). A k tomu všemu hráli The Grateful Dead či Jefferson Airplane.

Tehdy hnutí hippies získalo na síle – následovalo „léto lásky“, kdy se do San Franciska s květinami ve vlasech vydalo možná až 100 000 lidí. I několik dalších let se neslo ve znamení morální paniky – poselství lásky a míru bylo sice leckomu docela sympatické, ale většinová společnost „hipíkům“ vyčítala opovrhování sociálními normami, volné mravy, nechuť k práci i lásku k drogám. Pod pojmem „hippie“ si ostatně i dnes mnoho lidí představuje zarostlého, špinavého a „sjetého“ povaleče bez peněz v kapse. A nutno uznat, že na část hippies takový popis docela seděl.

Studenti průkopníky

„Zahálčivý způsob života“ však přesto lákal, a to k všeobecnému zděšení především ty, kteří měli podle všeho nejlepší předpoklady ke spořádanému životu a šplhání po kariérním žebříčku – vysokoškolské studenty. Ty posléze následovaly i mladší ročníky. Podle průzkumu Gallupova ústavu mělo roku 1967 v USA zkušenost s konopím pouhých 5 procent vysokoškolských studentů, avšak o dva roky později již 22 procent. Na podzim 1970 číslo narostlo na 43 procent a roku 1971 již šlo o lehce nadpoloviční většinu (51 %).

Čísla pro celou populace jsou o něco nižší – v roce 1969 přiznala zkušenost s konopím jen 4 procenta dospělých Američanů, ale v roce 1973 již 12 procent a tato cifra se do roku 1977 zdvojnásobila.

Svůj podíl na rostoucím počtu uživatelů ilegálních rekreačních drog měl kromě řady popularizátorů také předpotopní přístup k drogové problematice – mladým se tenkrát mimo jiné říkalo, že marihuana způsobuje akné, slepotu a neplodnost. Nešlo tedy o vzdělávání, ale o strašení, které sice krátkodobě nějaký efekt mělo (ještě roku 1972 si 72 procent Američanů myslelo, že konopí způsobuje fyzickou závislost), ale nakonec vedlo k zcela opačným výsledkům. Mladí a zvídaví lživá tvrzení rychle prohlédli a na lehkou váhu posléze brali i skutečná rizika.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 36. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za  69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Jiné drogy hipíků

21.3.2016
Areka a betel

Jiné drogy hipíků

14.1.2016
DMT: Záblesky šílenství, nebo klíč k jiným světům?

Jiné drogy hipíků

1.9.2014
Ayahuasca, réva duše

Jiné drogy hipíků

24.3.2013
Kratom: nenápadná euforie


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu