34

Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

Kniha Fitze Hugha Ludlowa Pojídač hašiše aneb pasáže z života Pythagorejcova je americká drogová klasika. V době svého vydání se stala senzací a vynesla svému autorovi dočasnou slávu. Po desetiletích zapomnění si jí začala všímat další generace milovníků drog až ve dvacátém století. Četl ji okultista Aleister Crowley a ve velké oblibě ji choval otec hororu H. P. Lovecraft. V padesátých letech ji znovu začali číst beatnici a v šedesátých letech se dočkala několika nových vydání. Dodnes patří k literárně nejzdařilejším popisům konopného rauše.

Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

Dobrá psychonautická kniha se podle mého názoru pozná podle tří věcí. Za prvé, respektuje opojení. To znamená, že ho zná, rozumí mu a k droze přistupuje jako k autonomní síle, jejíž působení nelze plně ovládat. Za druhé, přesahuje opojení. To znamená, že drogovou zkušenost chápe jako cestu k něčemu dalšímu, především pak k lepšímu porozumění sobě samému. Za třetí, chápe drogu jako řecké PHARMAKON, jako jed i lék zároveň, vidí světlou i temnou stranu její opojné moci.

Všechny tyto předpoklady splňuje kniha Pojídač hašiše amerického autora 19. století Fritze Hugha Ludlowa. Pojídač hašiše vyšel v roce 1857 jako současník Melvillova Moby Dicka (1851), Thoreauova Waldenu (1854) nebo Whitmanových Stébel trávy (1855) a patří tak do období vzniku samostatné americké kultury, spjaté s filosofickým transcendentalismem nebo s malířstvím Hudsonské školy. I když Pojídač hašiše nepatří k vrcholným dílům doby, jeho literární kvality umožnily Ludlowovi vstup do bohémského prostředí newyorských uměleckých kruhů, kde se uhnízdil jako literární a umělecký kritik, novinář a hybatel kulturního dění.

Kdykoliv se droga dostane do kontaktu s nějakým smyslovým uspořádáním, výsledná vize se bude skvět stejným ovocem nadpřirozené krásy nebo hrůzy. To hašiš dělá jak ze Syřanů, tak ze Sasů orientálce.

V rámci psychonautického psaní patří Pojídač spolu s Baudelairovými Umělými ráji (1860) a Zpovědí anglického poživače opia (1821) Thomase De Quinceyho do trojice klasických textů 19. století. S oběma knihami má Pojídač mnoho společného. Je psán obdobně vytříbeným poetickým stylem, dodržuje memoárovou formu, je spojením střízlivého rozboru zkušenosti s barvitým vykreslením fantastických vizí, a především líčí souboj s temnou stranou opojení. Ludlowův hašišový amalgám je, podobně jako drogové eseje Ernsta Jüngera nebo kniha O hašiši Waltera Benjamina, namíchán z odkazů na literaturu (od Homéra po anglický romantismus) a filosofii (Pythágorás, Hume, Hegel, mystika), a v kultivované drogové zkušenosti vidí možnost myšlenkového experimentu. Využívá zčásti cestopisné a zčásti fantaskní obrazy z Orientu, Indie, Číny i Evropy, své zkušenosti ilustruje malbami i hudebními skladbami a celou směs zahušťuje romantickou citlivostí k přírodě a lidskému nitru, říznutou americkým pragmatismem.

Stálé setrvávání v oblasti stínů a přeludů, krás a přízraků, démonů i božského jasu poživače nakonec vyčerpává a odcizuje běžnému světu.

Fantastické cesty

Tato barokní divokost dělá z Pojídače opia vskutku opojné čtení. Ve dvaceti čtyřech kapitolách a na zhruba dvou stech stranách Ludlow rozebírá čtyři roky hašišového života. Užívání hašiše bylo v té době zcela legální. Ludlow sám začínal s takzvaným Tildenovým extraktem, který byl dostupný v lékárnách po celé zemi. Dávkoval si ho po zrnkách, přičemž první účinnou dávkou, jež se postupně zvyšovala, bylo třicet zrnek, což odpovídá snězení zhruba dvou gramů čistého hašiše.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 35. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za  69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

18.9.2013
Tip na knihu: Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru

Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

13.5.2014
Tip na knihu: The Vole - hraboš hrdina

Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

9.10.2013
Tip na knihu: Tséhóné'o - příruční šajenský herbář

Psychonautická knihovna: Pojídač hašiše

21.4.2015
Tip na knihu: Tráva - Kompletní průvodce světem marihuany v medicíně, vědě, kultuře a politice


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu