34

Do hlubin študákovy moči

Ačkoli se po celém světě hovoří o potřebě ukončit válku proti drogám, české ministerstvo zdravotnictví se naopak rozhodlo přitvrdit, a to zejména ve školách. V návrhu takzvaného protikuřáckého zákona se objevují paragrafy, které umožňují testovat děti na přítomnost drog bez souhlasu rodičů. Zákon už loni v prosinci prošel přes první čtení v poslanecké sněmovně a ještě letos by mohl být schválen.

Do hlubin študákovy moči

Podle projednávaného znění zákona je osoba mladší 18 let, u níž je „důvodné podezření“, že užila alkohol nebo jinou návykovou látku, povinna podrobit se „orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření“. Test může provést mimo jiné „pedagogický nebo jiný pracovník pověřený ředitelem školy“. Pokud daná osoba test a následně i vyšetření odmítne, „hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky“.

Věty, které popisují, jak má praxe potírání drog ve školách vypadat, jsou jak vystřižené z policejního protokolu. Však také policisté anebo zaměstnanci vězeňské služby jsou jedni z těch vyvolených skupin, kdo mohou podobné testy provádět. Učitelé se tak najednou ocitají bok po boku represivních složek. Vzhledem k tomu, že se má školství právě letos stávat vstřícnější a otevřenější v souvislosti s reformou směřující k inkluzivnímu vzdělávání, vypadá to na skvělý start!

V návrhu protikuřáckého zákona se objevují paragrafy, které umožňují testovat děti na přítomnost drog bez souhlasu rodičů.

Nejvíc zarážející je však to, že jde o návrh praxe, která je v odborných kruzích jednoznačně považována za neúčinnou a kontraproduktivní. Testováním dětí na drogy se především vytrácí důvěra ze vztahu mezi žáky a učiteli, potažmo i ze vztahu školy a rodiny, braní drog navíc získá ještě větší prestiž kvůli zvýšenému nebezpečí. Přesně takovéto závěry vyplývají nejen ze slov českých odborníků na drogy a závislosti, ale i z podrobné zprávy pro australskou vládu, kterou nechal před několika lety přeložit český Institut pro kriminologii a sociální prevenci. Mezi podklady, které využívali navrhovatelé zákona, tedy odborné studie a analýzy rozhodně nebyly.

O změnu v tomto směřování začala nedávno usilovat Platforma pro komplexní přístup k užívání drog a závislostem, která volně sdružuje lidi zajímající se z různých úhlů pohledu o problematiku drog a závislostí. Nedávno vydala prohlášení požadující vypuštění zmíněných pasáží z návrhu zákona. Celé znění prohlášení je možné najít na stránkách Platformy Závislosti komplexně.Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu