34

Areka a betel

Na betel v našich končinách běžně nenarazíte. Není to však tím, že by šlo o zakázaný způsob rekreace. Na rozdíl on mnoha jiných tradičních drog je totiž betel i u nás víceméně legální. Jenže s naší kulturou se patrně nesžije.

Areka a betel

Důvod je prostý – užívání rekreačních drog podivného složení i chuti v podobě rozžvýkávání sousta a jeho držení v ústech většině z nás prostě nesedne. I tlak okolí vykoná své, a kdo by chtěl žvýkat betel místo popíjení piva, jistě by se stal středem pozornosti. V lepším případě by se dočkal údivu či nechápavých pohledů, v horším by byl považován za nechutného exota. Je proto docela překvapivé, že betel v současnosti užívá více než půl miliardy lidí, což z něho celosvětově činí jednu ze čtyř nejpopulárnějších psychoaktivních drog (vedle kofeinu, alkoholu a nikotinu).

Palma nebo strom?

Název poněkud klame. Samotný betel je list pepřovníku betelového (Piper betle), popínavé rostliny příbuzné pepřovníku černému, ale nezbytnou součástí psychoaktivního betelového sousta je především ořech arekové palmy (Areca catechu čili areka obecná), které se někdy nepřesně říká „betelový strom“. Nasekaný či nadrcený oříšek se smíchá s dalšími přísadami (tradičně šlo o koření a med, dnes často i tabák), přidá se vápenná pasta a zabalí se to do listu betelu – přesný postup se v různých oblastech liší. Tento betelový žvanec se žvýká a drží v ústech. Zahání únavu, lehce stimuluje, zmírňuje pocit hladu a tlumí bolest. Působí proti žaludečním potížím a parazitům, což se v tropickém klimatu hodí. Snad i proto se v oblasti dnešního Thajska užívaly arekové ořechy s betelem již před neuvěřitelnými 8000 lety a tento zvyk se postupně rozšířil z jihovýchodní Asie až do Indie a Číny, ale také na Timor či Filipíny. Na Maledivách se žvýkají samotné arekové ořechy nakrájené na plátky.

Na betelové listy narazíte i u nás – jsou voňavé a chutné a používají se ve vietnamské kuchyni. Stačí tedy zajít na oběd do některé z mnoha vietnamských restaurací nebo navštívit pražskou tržnici Sapa. Samy o sobě nejsou psychoaktivní, i když znalec psychoaktivních rostlin Dale Pendell se domnívá, že k výslednému účinku přeci jen přispívají.

Betel je považován za prostředek proti impotenci.

Rudá ústa

Betel bývá ve své domovině symbolem lásky a manželství. Je také považován za prostředek proti impotenci. Traduje se, že oslazuje dech, potlačuje pach z úst a zkrášluje je (zmiňuje se o tom i Kámasútra), avšak nezní to příliš přesvědčivě. Jisté však je, že navzdory své sytě červené barvě při dlouhodobém užívání zbarvuje zuby do černa. Dříve to nebývalo na škodu – naopak šlo o znak vyššího společenského postavení, protože oříšek nebýval levnou záležitostí.

Náruživí žvýkači betelu jsou schopni zkonzumovat za den i tři tucty žvanců, což vypadá neuvěřitelně – ale jen do té doby, než si uvědomíme, že i v naší kultuře máme jednu takovou drogu-nedrogu, kterou mnozí z nás užívají od rána do večera. Mám na mysli tabák, který toho má s betelem společného víc, než by se na první pohled zdálo.

Účinné látky

Arekový ořech obsahuje řadu alkaloidů – především arekolin, ale také arekaidin, arekolidin či guvacin. Ty se díky hydroxidu vápenatému z vápenaté pasty uvolní z ořechu ve formě volné báze, což umožňuje jejich vstřebávání skrz sliznici ústní dutiny. V listech pepřovníku betelového nalezneme chavibetol, chavicol a kadinen.

Arekolin, hlavní účinná látka arekového ořechu, je strukturálně blízká kyselině nikotinové (vitamin B3). Účinky jsou ze všech drog nejpodobnější nikotinu. Na rozdíl od něj však nepůsobí primárně na nikotinové acetylcholinové receptory, ale na receptory muskarinové acetylcholinové. Ovlivňuje parasympatické nervstvo, což vede k zúžení zorniček i průdušek. Arekolinový rauš prý připomíná stav po vypití několika šálků kávy s trochou malátnosti navrch, ale netrvá příliš dlouho.

Právě arekolin je zodpovědný za protiparazitické účinky betelového sousta. Výtažek z arekového ořechu působí proti zlatému stafylokoku a příbuzným bakteriím. Stejně jako nikotin, i arekolin patrně zmírňuje příznaky schizofrenie, potlačuje projevy Alzheimerovy nemoci a podporuje učení. Olej z listů betelu má antiseptické a antioxidační účinky.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 34. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za  69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Areka a betel

14.1.2016
DMT: Záblesky šílenství, nebo klíč k jiným světům?

Areka a betel

28.8.2014
Extáze – tak trochu jiná droga

Areka a betel

12.9.2013
Péčko, peří, pergo, piko, párno

Areka a betel

14.12.2014
Houbičky a větší než malé množství strachu


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu