33

Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

Konopný uprchlík – tak bychom mohli nazvat mladého francouzského vědce a pacientského aktivistu, kterého válka proti drogám donutila opustit rodnou Francii a usadit se alespoň na nějaký čas v České republice.

Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

Jméno: Sébastien Beguerie
Věk:
31
Zaměstnání: zakladatel a výkonný ředitel společnosti alpha-CAT
(analytický test kanabinoidů)
Aktivity a koníčky: pacientský aktivismus, aikido, meditace, reggae

Zanedlouho uplyne jeden rok od chvíle, kdy ses rozhodl přestěhovat se z Francie do Prahy. Co tě k tomu vedlo?
V prosinci roku 2014 jsme s partnery v několika evropských zemích spustili kampaň k novému produktu – elektronické cigaretě s náplní obsahující CBD. Některá francouzská média ale o tom začala psát jako o elektronickém jointu (ačkoli náplně neobsahují žádné THC), načež naše ministryně zdravotnictví prohlásila, že nedopustí, aby se tento výrobek ve Francii prodával, protože se jedná o propagaci marihuany. Dva měsíce nato mě jednoho dne v šest ráno vzbudili policisté a prohledali celý můj byt a laboratoř s odůvodněním, že pátrají po známkách „ilegálních aktivit“. Nakonec v bytě našli nějakou sušinu a devatenáct rostlin, za což
jsem byl zatčen a strávil následujících 48 hodin na policejní služebně, byl mi zabaven notebook a další pracovní náčiní, dokumenty a jiné osobní věci, které mi do dnešního dne nikdo nevrátil. Krátce poté jsem se rozhodl, že se přestěhuji do České republiky, kde jsem již v minulých letech navázal spolupráci s několika lidmi v konopném odvětví.

Proč jsi doma měl tolik rostlin? A v jaké fázi je tvůj případ nyní?
Od dětství trpím poruchou pozornosti s hyperaktivitou (známé též pod anglickou zkratkou ADHD – pozn. redakce) a na toto onemocnění mi poprvé lékař doporučil konopí v roce 2009, ačkoli na samoléčbu jsem ho užíval prakticky od teenagerských let. O dva roky později mi při studiu v Nizozemsku tamější psychiatr předepsal rostlinný materiál společnosti Bedrocan, která jako jediná v současnosti může občanům Evropské unie legálně prodávat konopí k léčbě. Podle zákonů EU jsem od té doby oficiálně pacientem, který se může s tímto léčivem pohybovat po celém Schengenském prostoru, a proto jsem ho měl i doma v Marseille. Na druhou stranu francouzské zákony toto neuznávají. Ty rostliny jsem si pěstoval také pro léčbu, vědecké účely a osobní potřebu. Nakonec jsem byl – stejně jako další čtyři pacienti za poslední dobu – shledán vinným z pěstování a přechovávání, nicméně na základě lékařského potvrzení, že konopí užívám jako léčivo, jsem nebyl odsouzen ani jsem nedostal pokutu.

Jak se ve Francii vyvíjí situace ohledně léčebného a rekreačního užívání? Léčba konopí byla uzákoněna dekretem schváleným v roce 2013 a v roce 2014 získala britská společnost GW Pharmaceuticals právo distribuovat u nás ústní sprej Sativex. Nicméně úřad určující ceny zdravotnických produktů ve Francii se kvůli vysoké ceně nedokázal dohodnout s výrobcem Sativexu a v lednu 2015 úřad dokonce vydal prohlášení, podle nějž není v zájmu veřejného zdraví uvádět konopné produkty na trh s léčivy. To znamená, že nemocní lidé v celé zemi žijí již třetím rokem v naději, že budou mít legální přístup k zdravotně nezávadnému konopí, zatímco realita je taková, že jsou nuceni
obstarávat si konopí na černém trhu anebo si ho sami pěstovat, čímž se z nich v očích státu stávají zločinci. Co se týče rekreačního užívání, platí u nás prohibiční zákony stejně jako ve většině evropských zemí, přesto je u nás konopí velmi populární (podobně jako v České republice). Navíc snad ve všech větších městech existují místa, kterým říkáme „open air coffeeshopy“, protože si tam můžete koupit hašiš i sušinu stejně jako třeba v Amsterdamu, akorát zde se vše odehrává přímo na ulici. V politice je konopí bohužel stále velkým tabu, takže nám nezbývá než doufat, že probíhající změny v určitých částech světa i na mezinárodní úrovni pomohou nastartovat i reformy ve Francii.

Jaké bylo tvé úplně první setkání s konopím?
Poprvé jsem kouřil ve škole o přestávce na oběd, když mi bylo třináct. Když jsem přišel na odpolední vyučování, cítil jsem výraznou úlevu od klasických projevů ADHD, jimiž jsem ve škole běžně trpěl. Najednou jsem se dokázal lépe soustředit a vnímat učitele, což mě celkově velmi zklidnilo. Netrvalo dlouho a konopí se stalo pevnou součástí mého života. 

Tak pevnou, že ses na něj zaměřil i při vysokoškolských studiích.
Přesně tak. Magisterské studium biologie se specializací na rostlinnou produkci kanabinoidů jsem absolvoval na Wageningenské univerzitě v Nizozemsku, která spolupracuje s výzkumníky společnosti Bedrocan. V průběhu studia jsem se zúčastnil řady mezinárodních konferencí o léčebném využití konopí a jeho produkci, díky čemuž jsem si uvědomil, že pokud jde o konopí pro pacienty, v současnosti je největším problémem právě produkce a kontrola kvality a obsahu účinných látek.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 33. Magazín je k dostání v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za  69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

1.3.2012
OSOBNOST LEGALIZACE - Bushka Bryndová

Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

4.6.2015
Osobnost Legalizace: Boaz Wachtel / Praotec izraelského aktivismu

Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

26.4.2011
Osobnost legalizace - Charles Jacobs

Osobnost Legalizace: Sébastien Béguerie

19.2.2015
Osobnost legalizace: Derrick Bergman - Paradoxy nizozemské pseudolegalizace


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu