33

Growreport: Frisian Duck

Pěstování ve volné přírodě nebo na zahradě má spoustu výhod. Slunce svítí zadarmo, rostliny nepotřebují tolik péče jako při pěstování pod lampou, organické hnojení je velmi snadné, a navíc můžeme pěstovat rostliny takových rozměrů, o kterých se indoorovým pěstitelům může jenom zdát. Outdoor pěstování má ale jednu zcela zásadní nevýhodu – rostliny může někdo vidět, tím pádem i ukrást, zničit nebo vyzradit. Tento problém má eliminovat nová odrůda od Dutch Passion. Nedalo nám to a odrůdu jsme vyzkoušeli. Byl to nebývalý zážitek, a tak si ho nemůžeme nechat pro sebe.

Growreport: Frisian Duck

Jak název napovídá, odrůda Frisian Duck je výsledkem šlechtění odrůdy Frisian Dew. Jakým způsobem šlechtění probíhalo, je výrobním tajemstvím Dutch Passion. Předpokládám, že využili anomálie u některé z rostlin původní odrůdy a snažili se ji stabilizovat. Výsledkem je rostlina konopí, která na první pohled vůbec jako konopí nevypadá, protože její listy mají tvar kachní nohy. Tento tvar se promítnul i do názvu odrůdy (angl. duck = kachna). Díky tomuto tvaru je rostlina snadno přehlédnutelná hlavně ve fázi růstu a počátečních fázích květu.

To znamená, že může růst velice nenápadně na vaší zahrádce od jara až skoro do konce srpna. Frisian Duck je klasická feminizovaná odrůda, takže si ji můžete předpěstovat docela brzy a dát jí dostatek času na to, aby vyrostla. Na obrázku v katalogu vypadá kytka zajímavě, ale my jsme byli zvědaví, jak bude vypadat ve skutečnosti. Obrázek totiž nevypovídal nic konkrétního o tom, jak bude rostlina vypadat ve fázi květu. 

Začátek pěstování

Pěstitelský pokus jsme začínali s pěti semínky. Jedna rostlinka z nějakých důvodů zahynula těsně po vyklíčení a z dalšího semínka vyrostla klasická rostlina bez deformace, která se vyvinula v silnou rostlinu a bez problémů dozrála. Zbyly nám tedy tři rostliny, které vykazovaly přesně takové parametry, jako katalogový obrázek – listy ve tvaru kachní nohy. Můžete o tom slyšet, můžete to vidět na obrázku, ale jakmile to uvidíte naživo, budete teprve koukat. Ta rostlinka vypadá na první pohled jako nějaká malina, nebo něco, co ani nestojí za pozornost. Schválně jsme na místo pěstování pozvali několik lidí, kteří o rostlině nevěděli. Ač zkušení milovníci konopí, čtyři z pěti prošli kolem rostliny, aniž by hnuli brvou. I z obrázků u tohoto článku můžete poznat, že je rostlina výborně maskovaná. Přesto ji ale uvidíte, protože obrázek je na ni zaměřený. Na zahradě si jí ale skutečně skoro nevšimnete. Pro pěstování ve volné přírodě je to hotový poklad, protože většina lidí ji bude považovat za cokoliv, jen ne konopí. 

Semínka Frisian Duck si aktuálně můžete pořídit také k předplatnému Legalizace! Více informací zde.

Fáze růstu

Čekali jsme, že Frisian Duck poroste pomaleji a nebude se hnát příliš do výšky. O to větší bylo naše překvapení, když kytka rostla jako všechny ostatní, normální odrůdy, když jim dopřáváte pravidelnou péči. Rostliny měly dostatek prostoru, jelikož rostly v zemi na záhonu, což se pozitivně projevilo na jejich velikosti. S rostlinami nebyly žádné problémy, při kterých by se projevovaly nějaké genetické vady. Neměli jsme ani žádné potíže se škůdci, což ovšem není zásluha Frisian Duck, ale potěší to každého pěstitele. Kytky se samy vyvíjely do pravidelného tvaru, počet bočních větví a pater se dá považovat za průměrný. Rostliny byly také velmi stabilní, a nebylo zapotřebí je během celého pěstebního cyklu podepírat nebo jinak fixovat. Záhon byl připravený pro běžné pěstování zeleniny, takže žádná zvláštní úprava, jen trochu hnoje, popela a kompostu zapraveného do zeminy. Jelikož bylo suché léto, musely být rostliny pravidelně zavlažovány.

Znatelné květy se začaly objevovat až koncem srpna. Nebýt té velikosti, která překvapila každého, mohly být rostliny perfektně maskované až do této doby. Na okraji lesa či pole byste je přehlédli jako nic.kvetení Tvorba květů začala relativně pozdě, a byly proto na místě obavy, aby stačily rostliny včas dozrát. Nebylo se však čeho bát. Rychlost vývoje květů byla vysoká, a tak bylo možné týden co týden vidět velký pokrok. Květy byly od začátku výrazně fialové a krásně voňavé. Tvar listů zůstával pořád stejný, ale rostliny už nebyly tak nenápadné jako ve fázi růstu. Od prvního znatelného výskytu fialových květů do plné zralosti ale uběhlo šest týdnů. Znamená to tedy, že ze šesti měsíců, po které byly rostliny na zahradě, bylo jen posledních šest týdnů nějaké riziko, že by byly kytky odhaleny zvědavým sousedem nebo náhodným kolemjdoucím. K polovině října už bylo vidět, že rostliny se dále vyvíjet nebudou a že už se blíží ke sklonku života. Listy pomalu začínaly žloutnout a nebylo již na co čekat. 

Resumé

Frisian Duck nás příjemně překvapila. Osobně jsem nečekal, že takový tvarový mutant v sobě může skrývat tak velký potenciál. Tahle maskovaná odrůda perfektně vyhoví všem zahradníkům, kteří chtějí zůstat inkognito, i těm, kteří chtějí vyzkoušet něco úplně nového. Věřte, že její pěstování je skutečná zábava pro každého, kdo s ní přijde do styku. 


Dále by vás mohlo zajímat…
Growreport: Frisian Duck

25.5.2015
Tipy a triky: Pěstitelův kalendář

Growreport: Frisian Duck

22.3.2013
TIPY & TRIKY: Příprava na jaro

Growreport: Frisian Duck

28.1.2016
Frisian Duck k předplatnému Legalizace!

Growreport: Frisian Duck

30.3.2014
Seedbanky: Dutch Passion


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu