USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

Několik desítek válečných veteránů se začátkem listopadu shromáždilo před Bílým domem, aby zde demonstrativně vyprázdnili krabice plné obalů od léků na předpis. Stalo se tak na Den veteránů a bývalí vojáci se tímto způsobem snažili upozornit prezidenta i celou americkou veřejnost na velký problém, jímž je nedostupnost účinného přírodního léku na jejich psychické obtíže.

USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

„Tímhle se musíme cpát každý den! Veteráni se doslova topí v absurdním množství farmaceutických léčiv,“ zaznívaly hlasy nespokojených protestujících, kteří sypali typické plastové dózy z krabic na zem.

Absurdní situace

Veteráni i další účastníci demonstrace z řad členů nevládních organizací a propagátorů medicínského využití konopí kritizují skutečnost, že lékaři v nemocnicích spravovaných Ministerstvem pro záležitosti veteránů předepisují pacientům zbytečně celou řadu syntetických preparátů, jež mají léčit posttraumatickou stresovou poruchu, zatímco konopí bez závažných vedlejších účinků doporučovat nemohou.

Skupina zahájila protestní pochod na McPhersonově náměstí a pokračovala kolem sídla ministerstva k Bílému domu. Někteří cestou kouřili jointy, čímž v hlavním městě Washingtonu veřejně porušovali zákon.

Na chodníku před parkem bylo umístěno 22 malých amerických vlajek jako symbol 22 válečných veteránů, kteří si dle statistik každý den vezmou život.

Za absurdní považují veteráni současnou situaci zejména proto, že ani ve státech, kde je léčba konopím legální, nemohou lékaři ve zdravotnických zařízeních pod správou Ministerstva pro záležitosti veteránů podle stávající legislativy pacientům doporučovat konopí na předpis. Nařízení, jež by jim to umožnilo – Dodatek o rovném přístupu veteránů – stále čeká na schválení v Kongresu.

Za službu vlasti až k závislosti

Jose Martinez, sedmadvacetiletý veterán, který přišel při výbuchu bomby v Afghánistánu o obě nohy a jednu ruku, považuje současné obstrukce za nechutné. „Něco je tady hodně špatně,“ tvrdí.

Martinez žije v Kalifornii a spolupracuje s organizací Tráva pro válečníky (Weed for Warriors). Na vlastní kůži si prošel klasickou léčbou, kdy denně užíval spoustu farmak a brzy se stal závislým na lécích proti bolesti. Naštěstí poté, co začal užívat konopí, dokázal všechny prášky na předpis postupně vysadit.

Martinéz spolu s přibližně padesátkou dalších demonstrantů strávil noc z pondělka na úterý ve stanech na McPhersonově náměstí. Účastnící akce rozdávali kolemjdoucím konopné výrobky a bezplatné vzorky a nechyběla ani výstava fotografií veteránů, jimž pravidelné užívání konopí pomáhá žít v rámci možností normální život.

Dvaadvacet sebevražd denně

Na chodníku před parkem bylo umístěno 22 malých amerických vlajek jako symbol 22 válečných veteránů, kteří si dle statistik každý den vezmou život. Každý pomyslný pomník byl ozdoben několika prázdnými lahvičkami od léků.

Američtí lékaři ve zdravotnických zařízeních pro veterány provozovaných federální administrativou v současnosti nemohou předepisovat konopí – a to ani ve státech, kde je léčba konopím legální.

Uprostřed parku pak na půl žerdi vlála další, větší vlajka – na stejném stožáru, který použili aktivisté v dubnu letošního roku, když se k němu přivázali na protest proti zásahům Kongresu do legalizačního zákona v oblasti District of Columbia, kam spadá hlavní město Washington a jeho bezprostřední okolí.

„Právě na Den veteránů bychom si měli uvědomit, že je čas na změnu,“ obhajuje požadavek bývalých vojáků na přístup ke konopí jedenatřicetiletý Brandon Wyatt, který odsloužil dva roky v Iráku a po návratu domů vystudoval práva.

Mezi demonstranty kolovala mimo jiné i petice určená prezidentovi Barackovi Obamovi a Senátu. Ta žádá o podporu novelizace nazvané Dodatek o rovném přístupu veteránů, která by umožnila lékařům doporučovat a předepisovat konopí na území států, jež léčbu konopím legalizovaly, i ve federálních zdravotnických zařízeních. Zástupci Ministerstva pro záležitosti veteránů se k protestnímu happeningu nevyjádřili.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/


Dále by vás mohlo zajímat…
USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

26.10.2015
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení č. 12: Donucovací prostředky aneb Okurková sezóna a jiné nakládačky

USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

5.1.2012
Houby a zákon

USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

13.4.2014
Pohled do historie – konopné mléko jako lék na tuberkulózu

USA: Váleční veteráni demonstrovali před Bílým domem za zpřístupnění konopné léčby

9.4.2015
Plíce a roky kouření


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu