30

Osobnost legalizace: Jakub Gajewski

Polskou konopnou komunitou nedávno otřáslo zatčení známého aktivisty a místopředsedy organizace Wolne Konopie Jakuba Gajewskiho. Za přechovávání konopného výtažku a jeho poskytování vážně nemocným mu nyní podle přísných polských zákonů hrozí až patnáct let vězení.

Osobnost legalizace: Jakub Gajewski

Věk: 34 let
Zaměstnání: Zahradní a krajinný architekt
Aktivity a koníčky: Hudba, sport, historie, cestování a samozřejmě konopí a vůbec všechny rostliny


Jakube, můžeš nám hned na úvod říct, co přesně se stalo začátkem dubna?

V pátek 3. dubna jsem byl ve městě Jelenia Góra zadržen celní správou za převážení a přechovávání konopného výtažku (jinak známého jako RSO – Rick Simpson Oil, poeticky též Fénixovy slzy – pozn. red.), po čemž následovalo obvinění z „mezinárodního pašování velkého množství drog ve formě konopné pryskyřice“. Výtažek jsem ale do Polska nevezl za účelem intoxikace či výdělku, nýbrž léčby, proto obvinění odmítám.

Co se bude dít nyní – kdy máš první soud a co konkrétně ti hrozí? Hodláš se odvolávat?

Policie v současnosti dokončuje vyšetřování a připravuje se celé znění obvinění mé osoby. Zatím se neví, kdy začne proces, ale každopádně mi bude hrozit až 15 let vězení jako nějakému nebezpečnému zločinci. Budu-li shledán vinným, odvolám se všude, kam to jen půjde – nic špatného jsem neudělal a nikdy jsem nikomu neublížil, pouze jsem pomáhal vážně nemocným dostat se k léku, který lidstvo užívá tisíce let.

Celou dobu jsi ovšem musel vědět, že svým jednáním porušuješ platné zákony, přesto jsi s tím nepřestal. Proč?

Odmalička jsem měl blízko k rostlinám – má matka je bioložka se specializací na genetiku rostlin a já jsem vystudoval krajinnou architekturu. Nesouhlasím s tím, aby zákony lidem zakazovaly pěstovat rostliny, z nichž mohou mít užitek, a takovou rostlinou je zcela jistě i konopí.

O tom, že má léčebné účinky, jsem slyšel již před lety, ale podrobně jsem se o ně začal zajímat až ve chvíli, kdy lidé kolem mě začali mít vážné zdravotní problémy. Zpočátku jsem ale byl skeptický k tomu, že by jim konopí mohlo nějak výrazněji pomoci, a chtěl jsem si účinky ověřit na vlastní oči. A výsledky mi opravdu vyrazily dech.


Takže jsi zažil nějaký konkrétní případ úspěšné konopné léčby?

Těch případů se sešlo více naráz – kolegovi z WK Jakubovi Bartolovi našli agresivní nádor na mozku, má matka měla podezření na kožní melanom a otec se již delší dobu léčil s několika druhy rakoviny. Protože Jakub byl rezistentní vůči chemoterapii a dalším formám konvenční léčby, dostal léky proti bolesti a byl odeslán domů dožít. V tu chvíli se společně s mým otcem rozhodli vyzkoušet konopný výtažek: otcovi pomohl po chirurgickém odebrání několika orgánů k návratu k relativně normálnímu životu, dokonce začal znovu chodit do práce, zatímco Jakub byl po devíti měsících na výtažku prohlášen za zdravého. Matce jsme výrůstek potírali 14 dní, až odpadl a zbyla po něm nepatrná jizvička. Od té doby jsem viděl několik dalších případů vyléčení z rakoviny, ale také nemocné, jimž konopí život sice nezachránilo, přesto zmírnilo jejich utrpení a pomohlo jim důstojně se rozloučit s tímto světem.

Jak těžké je sehnat si konopí, potažmo výtažek z něj v Polsku?

V Polsku se naprostá většina konopí pěstuje za účelem rekreačního kouření, a to převážně mladými lidmi. O různých způsobech přípravy léčebných prostředků se toho zatím moc neví, přičemž výtažek je pro Poláky něco zcela nového. „Díky“ mému zatčení se o těchto věcech začalo psát v médiích a lidé se o možnostech léčby konopí začínají více zajímat. S rostoucí produkcí můžeme očekávat, že poklesne cena, která je nyní extrémně vysoká, bohužel se již nyní objevují „podvrhy“, jež jsou buď vyrobeny z nekvalitního materiálu a neobsahují vyšší množství léčivých kanabinoidů, anebo obsahuji řadu škodlivých látek jako chemická rezidua, hnojiva a těžké kovy. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby konopí a přípravky z něj byly legální a kdyby zejména v případě lékařského využití podléhaly kontrole nezávadnosti.

Kromě toho, že poskytuješ konopí nemocným, jsi zároveň místopředsedou občanského sdružení Wolne Konopie. Pověz nám něco o vaší historii a současných aktivitách.

Wolne Konopie (WK) vzniklo v roce 2006 jako volné pokračování organizace Free Hemp, kterou jsme s kamarády založili v roce 2000 ještě jako naivní mladíci, jejichž hlavní starostí byla rebelie vůči policii a boj proti vládnoucím garniturám. Od založení WK se nesoustředíme na boj, ale na vzdělávání – vydáváme informační příručky, tiskneme letáky, překládáme nové studie a našim politickým představitelům předkládáme návrhy na změnu zákonů. V naší organizaci rozlišujeme tři formy legalizace konopí: pro medicínské, hospodářské a rekreační účely, přičemž každou z nich mají na starost jiní členové. Dále poskytujeme právní služby a pomoc lidem, kteří jsou perzekvováni za pěstování nebo držení konopí, organizujeme semináře, workshopy a diskuze s odborníky.

V oblasti technického konopí pomáháme nových společnostem v tomto oboru a propagujeme výrobky z něj. V oblasti léčby konopím pomáháme nemocným získat lékařské doporučení a příslušná povolení k tomu, aby si mohli nechat z Nizozemska zaslat léčebné konopí. Stejně jako občanské sdružení Legalizace.cz v České republice pořádáme i my každoročně pochod za legalizaci Million Marihuana March a rozdáváme semínka v rámci akce Open Seed (ročně kolem 200 000 semínek). A v neposlední řadě vlastníme nahrávací studio Protest Song, kde necháváme tvořit umělce, kteří nesouhlasí se současnými zákony.

Jaká je konkrétně tvoje pozice a hlavní úkoly ve WK?

Jak jsem zmiňoval v předchozí odpovědi, jsem jedním z původních zakladatelů a v současnosti působím mimo jiné jako místopředseda se specializací na legalizaci konopí v lékařství.

Polsko je známé přísnými prohibičními zákony, jak bys je charakterizoval ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi?

Polské protidrogové zákony jsou snad nejhorší v Evropě (přísnější než například v Bělorusku) a můžeme se dokonce směle srovnávat se zeměmi třetího světa. Naprostá většina politiků nemá o celé problematice základní informace a dělají pouze to, co je udrží u moci a co je populární u většiny voličů. Veřejnost přitom naši organizaci ani uživatele konopí stále nevnímá příliš pozitivně.

Zdá se ovšem, že situace se v posledních letech a zejména měsících zlepšuje alespoň v oblasti informovanosti polské společnosti.

Každým dnem přibývá Poláků, kteří na konopí mění názor – dokonce i média, jež dříve byla jednoznačně na straně „válečníků proti drogám“, nyní začínají informovat objektivněji a zejména na regionální úrovni se nebojí hovořit i o pozitivech konopí. Společnost začíná být více otevřená pravdě a naše aktivity snad celý proces ukončení nesmyslné prohibice výrazně urychlí.

Doufejme, že tomu tak bude i u nás. Jaké jsou tvé zkušenosti s českou konopnou scénou?

Několikrát jsem se zúčastnil průvodu Million Marihuana March i veletrhu Cannafest, kde WK mělo poslední tři roky stánek přestavěný na vězeňskou celu, čímž se snažíme upozornit na represivní praktiky v naší zemi. Líbí se mi, že obě akce máte vždy perfektně zorganizované. Oproti Polsku u vás cítím více svobody, tolerance i uvědomění, co se týče přístupu lidí ke konopí. Hlavní výhodu konopné komunity v České republice spatřuji v tom, že pro většinu veřejnosti nejste zločinci a feťáci, jako je tomu u nás. Událost typu veletrh Cannafest, na kterou by dorazilo více než 10 000 lidí, by v dnešním Polsku bylo velmi těžké uspořádat, ale věřím, že i to se brzy změní. Zatím ve vás máme skvělý vzor, jak takové akce připravovat a organizovat.

A poslední otázka – chtěl bys něco vzkázat čtenářům magazínu Legalizace?

Prohibici společně porazíme tím, že budeme veřejnost vzdělávat a šířit pravdu o konopí. Myslím, že Češi jsou jako národ otevření a pragmatičtí a přesně takových lidí je třeba. Bohužel v Polsku není tak příznivé společenské klima, což je jedním z důvodů, proč Českou republiku rád navštěvuji. Také zde mám mnoho přátel – například „konopnou babičku“ Bushku Bryndovou. V neposlední řadě velmi obdivují Václava Havla a věřím, že v i v našem boji zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí.


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Jakub Gajewski

22.4.2015
Polské marihuanové šílenství – aktivistovi hrozí až patnáct let za mřížemi kvůli přechovávání konopného výtažku


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu