06

Growreport: Guerilla Gold

Minule jsem psal o Super Silver Haze, což je jedna z nejúspěšnějších komerčních odrůd. Dnes bych se rád podíval na odrůdu, která je širší veřejnosti prakticky neznámá a i mezi pěstiteli je málo těch, kteří s ní mají zkušenost, přesto se jedná o jednu z nejzajímavějších odrůd na současném trhu.

Growreport: Guerilla Gold

Původ

Guerilla Gold vznikla na území Kanady z odrůd pocházejících z Havaje a Afghánistánu. Jedná se o skromný projekt dvou lidí, kteří chtěli vytvořit odrůdu, co bude dávat pěknou úrodu a bude ji dávat velmi brzy. To se také povedlo. Každá generace semen je vybírána po pečlivé selekci minimálně desítek rostlin pěstovaných v hlubokých kanadských lesích. Guerilla Gold tak získává punc určité „divokosti“, která se projevuje zejména odolností a vitalitou. Šlechtitelé Breederbrad a Greens dovedli Guerilla Gold již do sedmé generace, přesto jsou jejich rostliny stále vitální. Začalo to tím, že Breederbrad chtěl vytvořit rychlou odrůdu, která nebude mít problém s krátkým kanadským létem. Po prvních asi třech generacích byl se svým výtvorem spokojen, ale již neměl čas linii dále zdokonalovat, předal ji tedy kolegovi s přezdívkou Greens. Ten dál úspěšně rozvíjel původní plán; minulý rok musel vzhledem k nedostatku času (vrátil se k povolání pedagoga) svoji práci ukončit a projekt se tak vrátil zpět do rukou Breederbrada. Svá semena distribuují výhradně skrze privátní internetové fórum Unleashdagreen.net, kam je přístup pouze na pozvánku. Později v jejich práci pokračovali i další mágové konopného světa, a tak například Esbe vytvořil zkřížením s odrůdou Danish Passion linii Danish Gold, která je nyní ve čtvrté generaci. Jedná se o minimálně stejně zajímavou linii, jako je sama Guerilla Gold. V současnosti není velký problém sehnat tyto pozdější křížence, ale k čisté linii Guerilla Gold se snadno nedostává. Prakticky výhradním zdrojem originálních semen zůstává i nadále zmíněné privátní fórum. Na druhou stranu lze sehnat i neoriginální semena, která distribuují malí pěstitelé. Pocházejí z jejich vlastních rostlin, které ovšem zakoupili skrze Unleashdagreen.net.

Růstový vzorec

Rostlina v sobě kombinuje prvky dvou velice rozdílných světů, silných odrůd a samonakvétacích odrůd. Rostlinky rostou krátce a brzy začínají kvést, přesto nejsou úplně miniaturní jako standardní samonakvétací linie. Asi tři čtvrtiny kusů dorostou do výšky přibližně jednoho metru. Zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi rostliny, které rostou déle, a mezi samonakvétací jedince. U většiny bývá přítomné výrazné větvení, díky kterému jsou květy i bez zastřihávání rovnoměrně distribuovány po celém povrchu rostliny. Zastřihávání dokonce velmi nedoporučuji. Ve vztahu k rychlé násadě květu bychom zastřižením rostliny neúměrně zpomalili a připravovali se tak o výnos. Nejnepříjemnější je zastřižení rostliny následované zjištěním, že zrovna začíná kvést, tudíž jsme se právě připravili o nejhezčí (vrchní) paličku. Nízký vzrůst s sebou nese i jednu velkou, přesto opomíjenou výhodu, a tou je nenápadnost. Metrová rostlina se ukryje před očima chtivých zlodějíčků i zvědavých sousedů mnohem snáze, než třímetrový obr. Dalším výrazným plusem je vysoká odolnost rostlin vůči většině představitelných problémů. Struktura jim pomáhá odolat povětrnostním podmínkám, brzká násada květu chrání před plísní a díky šlechtění v prostředí kanadských lesů je i fyziologická odolnost rostlin vůči nemocem a parazitům na dobré úrovni. Pokud jde o hnojení, doporučil bych spíše nižší dávky. Rostlina je jednoznačně adaptována na „divočejší“ pěstování a přehnojování jí nesvědčí. Pokud jí do začátku dáte kvalitní substrát (ideálně dobře uleželý kompost), tak stačí, když ji pohnojíte párkrát na začátku květu.

Kvetení

Jak jsem již zmiňoval, kvetení nastává ve třech vlnách. První jsou na řadě samonakvétací exempláře, které nasadí na  květ asi měsíc po vysazení (nezávisle na tom, kdy k vysazení došlo). Zmíněné standardní jednometrové rostlinky začínají s květem kolem začátku července a dozrávají od půlky srpna do začátku září, takže v našich podmínkách to vychází na pro konopí nejlepší období roku, kdy je dlouhodobě relativně sucho a slunečno. V poslední skupině jsou rostliny, které začínají nakvétat začátkem srpna a kvetou do konce září, což je běžný údaj pro rostliny určené k venkovnímu pěstování. Nejzajímavější je samozřejmě střední varianta, která umožňuje minimalizovat riziko jinak běžných problémů, tedy hlavně plísní. Kvetení je tím také umístěno do části roku, kdy je na našem území dlouhodobě nejméně oblačnosti a zároveň světlo dopadá kolměji. Mají tedy k dispozici jak lepší světelné podmínky, tak i větší absolutní množství dopadajícího světla. Květy mají decentní kávové/zemité aroma, nikterak pronikavé, spíše příjemné. Přispívá takék nenápadnosti rostlin.

Sklizeň

Sklízení je u naprosté většiny rostlin velice příjemná záležitost. Obecně tato odrůda netvoří zbytečně moc listů na paličkách, takže jejich stříhání není velký problém. Paličky mají velice pevnou strukturu a produkce pryskyřice je srovnatelná s komerčními odrůdami, jako například Skunk nebo Afghan. Ještě tvrdší květenství a ještě více pryskyřice má výše zmíněný Esbeho kříženec, ale tam je dozrávání posunuto asi o dva až tři týdny dál, takže přichází o největší plus odrůdy. Obsah účinných látek je vysoký, ale přesto vyvážený, takže se výborně hodí pro léčebné využití. To je velice důležité, když si uvědomíme, že ostatní charakteristiky tuto odrůdu předurčují zejména pro pěstování v rukou amatérů (i když ani zkušený pěstitel nepohrdne pohodlím). Jedná se tedy o výbornou odrůdu pro takové to domácí pěstování a samoléčbu konopím.

Závěr

Guerilla Gold je jedna z nejzajímavějších odrůd, ke kterým se dá dnes dostat. Jsou to rychle a brzy kvetoucí rostliny s velkou odolností vůči nepřízni počasí i všemožným škůdcům. Solidní obsah účinných látek, jejich poměr i zmíněná odolnost předurčují tuto odrůdu jako vhodnou pro pěstování amatéry za účelem samoléčby konopím. Moje doporučení? Pokud budete mít možnost dostat se  k semenům této odrůdy nebo příbuzných linií, pak neváhejte, stojí to za to.


Dále by vás mohlo zajímat…
Growreport: Guerilla Gold

30.8.2019
Celosvětová zpráva Programu OSN pro kontrolu drog

Growreport: Guerilla Gold

12.4.2011
Distribuce magazínu aneb najděte si to správné místo

Growreport: Guerilla Gold

23.1.2013
Podpoří nový prezident legalizaci konopí?

Growreport: Guerilla Gold

5.9.2012
Měsíc konopí - Práce, obživa, lék a radost - v září v Kolíbce


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu