Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

Německý antropolog Christian Rätsch je považován za jednoho z největších žijících znalců etnofarmakologie a rostlinné medicíny se specializací na látky, jež dokáží měnit lidské vědomí. Jeho zatím poslední česky vydaná publikace Psychoaktivní rostliny představuje čtivý souhrn bohatých znalostí o této fascinující problematice.

Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

Rätsch využil rozsáhlých znalostí lidských dějin, šamanismu a medicínského použití psychoaktivních rostlin k tomu, aby vytvořil ucelený obraz historie etnomedicíny a obohacování lidského ducha v průběhu dějin.

Šaman a vědec
Autor svým vědecko-šamanským přístupem vytváří neobvyklé a komplexní dílo, které působí jednak jako encyklopedie botanické taxonomie psychoaktivních rostlin, ale zároveň představuje i originální interpretaci role, jakou tyto rostliny mohly hrát a hrály v evolučním vývoji člověka.

Kniha je rozdělena na několik kapitol, které reflektují jak chronologický „běh“ dějin, tak odlišnosti mezi vývojem poznání na jednotlivých kontinentech. Zároveň se umně prolínají, takže v první části se dočteme o nejstarších psychedelických zkušenostech neandrtálců a prvních šamanů v Evropě a západní Asii, zatímco ve druhé kapitole se autor zaměří na oblasti Indie, které ovšem dává do souvislostí například s obřady v delfské věštírně starověkého Řecka.

Knihu si můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 329 Kč.

Ve třetí části se přesuneme do rostlinné říše Severní a Jižní Ameriky, kde prozkoumáme zkušenosti původních indiánů i americké „objevitele“ světa psychedelik ve 20. století, mezi něž patřil například legendární etnobotanik a spisovatel Terence McKenna. Dále se seznámíme s africkými předky a jejich vizemi a nakonec i vědeckým pohledem na tyto „mocné psychické síly“ od počátku 20. století.

To vše je vhodně doplněno množstvím obrázků, autentických kreseb, receptů a citací. Zvídavý čtenář zcela jistě ocení i obsáhlý seznam použité literatury a netradičně koncipovaný glosář (nazvaný Glosseum Divinorum).

Celkově lze říci, že Psychoaktivní rostliny zaujímají výjimečné místo v tuzemské nabídce knih s tematikou rostlinných psychedelických látek.

Poznámka autora: Doslovný překlad knihy zní Rostliny proroků. České vydání ale vyšlo již pod názvem Psychoaktivní rostliny.


Dále by vás mohlo zajímat…
Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

27.1.2015
Recenze na knihu Velekněz

Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

12.1.2015
Recenze na knihu The Vole – hraboš hrdina

Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

1.7.2014
Recenze na knihu Rastafari

Recenze na knihu Psychoaktivní rostliny

19.2.2017
Recenze na knihu: Příběh kouře


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu