Recenze na knihu Velekněz

Kultovní dílo Timothy Learyho je souborem celkem šestnácti psychedelických „tripů“ různých autorů, kteří patřili mezi průkopníky této zkušenosti ještě v době, kdy LSD bylo legální. Upravená a doplněná verze Velekněze z roku 1995 vyšla i v českém překladu, jenž by si zájemci o problematiku a historii psychedelik rozhodně neměli nechat ujít.

Recenze na knihu Velekněz

Mezi průvodci těmito zkušenostmi (nebo také provádějícími „veleknězi“) najdeme uznávané spisovatele a legendy tehdy vznikajícího psychedelického hnutí, jako například Aldouse Huxleyho, Roberta Gordona Wassona, Ralpha Metznera, Williama S. Burroughse a Allena Ginsberga, který sepsal i poutavou a poučnou předmluvu.

Objevování ztraceného ráje

Všechny popisované výpravy za změněným vědomím se odehrály v rozmezí let 1959 až 1962 a většina autorů byla součástí projektu Harvardovy univerzity pro výzkum psychedelik, v jehož rámci „proběhlo více než dvě stě sezení s vizionářskými drogami“, jak vysvětluje Leary v úvodu.

Každý jednotlivý příspěvek představuje osobitou zpověď popisující zkušenosti s látkami měnícími vědomí, přičemž výjimečnost celého díla nespočívá pouze ve výjimečnosti samotných autorů, ale v celkové koncepci: Texty mají neuspořádané písmo, kolem poletují fantaskní obrazce a ilustrace, všechny tripy provázejí náboženské a literární odkazy a ke každému jednotlivému vyprávění je přiřazen „odpovídající“ hexagram a citace z I-ťingu neboli Knihy proměn.

Knihu Velekněz můžete zakoupit v eshopu edice Legalizace za 399 Kč.

Dalším netradičním rysem jsou poznámky či komentáře na okrajích jednotlivých textů, která jsou podle Learyho „neustále rozvíjeným dialogem mezi pohledem autora a komentáři z jiných zdrojů“.

O Timothy Learym se traduje, že z jeho celoživotní práce čerpalo mnoho význačných vědců, psychiatrů, matematiků, etnobotaniků, spisovatelů a spousty dalších badatelů i nadšenců. Kdo byl ale inspirací pro něj?

Právě díky Veleknězovi máme možnost poznat, z jakých osobností a společných zážitků čerpal tento první guru psychedelického hnutí v době, kdy formoval své často nonkonformní – a mnoho lidí dodnes pobuřující – postoje a myšlenky.


Dále by vás mohlo zajímat…
Recenze na knihu Velekněz

1.7.2014
Recenze na knihu Rastafari

Recenze na knihu Velekněz

19.2.2017
Recenze na knihu: Příběh kouře

Recenze na knihu Velekněz

15.7.2014
Recenze na knihu Opium od Jeana Cocteaua

Recenze na knihu Velekněz

5.12.2014
Recenze na knihu Moudrost hub


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu