Americký Kongres ukončuje válku proti léčebnému konopí

Dlouhodobá tvrdá práce aktivistů a pacientů konečně přináší ovoce: Kongres Spojených států amerických schválil o víkendu zákon o státním rozpočtu na rok 2015, jehož součástí se stal nenápadný dodatek o léčebném konopí, který v podstatě zakazuje ministerstvu spravedlnosti jakékoli akce a výdaje směřující k narušení zákonodárného procesu legalizace lékařského konopí v jednotlivých státech americké Unie.

Americký Kongres ukončuje válku proti léčebnému konopí

Přesvědčit federální vládu ve Washingtonu D. C. o nutnosti takového opatření trvalo třináct let a jedná se o obrovský úspěch.

Konec nesmyslným perzekucím

Kongres poprvé v historii odmítl dále federálními penězi podporovat razie proti producentům a uživatelům konopí k léčbě a dal tak jasně na srozuměnou, že není možné perzekvovat pacienty za snahu zlepšit svůj zdravotní stav pomocí této rostliny.

Dodatek do návrhu přidali Dana Rohrabacher a Sam Farr, kongresmani za stát Kalifornie. Obdobná legislativa byla poprvé předložena kongresmanem Mauricem Hincheym už v roce 2003 a v době jejího zveřejnění se pro přijetí vyslovilo pouze 152 přítomných členů kongresu – chybělo tedy více než padesát z potřebných 218 hlasů, přesto to bylo na tehdejší dobu až překvapivě mnoho.

 Poprvé v historii bylo omezeno financování americké konopné prohibice.

Několik velkých organizací strávilo více než deset let lobbováním a vytvářením potřebného zázemí pro přijetí tohoto ustanovení. Za všechny jmenujme například Drug Policy AllianceMarijuana Policy ProjectAmericans for Safe Access nebo Students for Sensible Drug Policy. A práce to nebyla jednoduchá.

Vzpomínám si, jak jsme s kolegou Stevem Foxem z organizace Marijuana Policy Project pozvali do kongresu Montela Williamse, propagátora lékařského konopí a současně pacienta, který ho užíval k léčbě svých obtíží. Chtěli jsme, aby jako člověk s teoretickými i praktickými zkušenostmi osobně požádal svého kongresmana o podporu. Jeho volený zástupce mu ale do očí řekl, že aktivisté lžou a obhájci konopí jsou podvodníci a šarlatáni.

Politické prozření

Tentýž kongresman je v současné době jedním z našich nejvýraznějších stoupenců, nejen co se lékařského konopí týče, ale i v oblasti legalizace jako takové. Mnoho jemu podobných, kdo nás před deseti lety vypoklonkovali ze dveří, změnilo názor a patří dnes k propagátorům léčby konopnými prostředky. Někteří došli ke změně sami, jiní byli postrčeni svými spolustraníky.

Loni v květnu hlasovalo pro „konopný dodatek“ kongresmanů Rohrabachera a Farra 219 zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů. V Senátu se tento návrh snažili protlačit známí odpůrci prohibice Cory Booker a Rand Paul, k hlasování o něm ale nikdy nedošlo.

Ve Sněmovně reprezentantů naopak prošel všemi nezbytnými procesy a díky tomu mohl být včleněn mezi schválené položky státního rozpočtu. Poprvé v historii tak bylo omezeno financování konopné prohibice.

Zásadní změny se neodehrávají přes noc

K této změně nedošlo přes noc a rozhodně k ní nedošlo náhodou. Každý rok se američtí občané obraceli na své volené zástupce s žádostí o podporu konopí a jeho léčebného využití. Mnoho z politiků mělo dlouhá léta pochyby o smysluplnosti takového konání – současná situace je tak kromě jiného i důkazem toho, že má cenu se svých volených zástupců ptát na věci, které nás trápí. Že má smysl bojovat za svá práva.

 Kongres poprvé v historii odmítl dále federálními penězi podporovat razie proti producentům a uživatelům konopí k léčbě.

Před námi je stále dlouhá cesta. Zatím jsme učinili první krok, který ale musí být následován dalšími, neméně těžkými a náročnými. Je třeba reformovat federální zákony tak, aby mohl každý stát rozhodovat samostatně a nezávisle na federální vládě o tom, zda a do jaké míry bude konopí povoleno.

Jak s oblibou říkám, členové Kongresu rádi přispějí svou troškou do mlýna – nejdřív jim ale někdo ten mlýn musí postavit. Chtěl bych proto v tento vítězný moment poděkovat všem, kdo se na této stavbě podíleli.

Zdroj: http://www.drugpolicy.org/blog/decade-hard-work-turns-historic-marijuana-victory-congress


Dále by vás mohlo zajímat…
Americký Kongres ukončuje válku proti léčebnému konopí

7.7.2011
Náklady války proti drogám


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu