Aktuální článek
Přátelé konopí: Joseph Rudyard Kipling

Přátelé konopí: Joseph Rudyard Kipling

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity.

(30. 12. 1865, Bombaj – 18. 1. 1936, Londýn)

Cestovatel, novinář a jeden z nejznámějších anglických spisovatelů jak na poli poezie, tak prózy 19. a 20. století. V roce 1907 získal jako první anglicky píšící autor Nobelovu cenu za literaturu. Jeho nejznámějším dílem jsou Knihy džunglí a báseň „Když…“

Narodil se v Bombaji, v anglické, umělecky orientované rodině. V šesti letech ho rodiče poslali do Anglie k příbuzným, odkud se po několika letech vrátil zpět do Indie a stal se asistentem šéfredaktora místních novin. V této zemi se samozřejmě setkával s konopím, které konzumoval společně s opiem. Autor jeho životopisu Charles Allen popisuje jednu zářijovou noc 1884, kdy osmnáctiletý Kipling trpěl úplavicí a ulevoval si kouřením opia a požíváním slavné medicíny své doby, Chlorodynu doktora Collis-Browna, což byla směs opia v alkoholovém roztoku, konopné tinktury a chloroformu. Dávka, kterou užil, s ním pěkně zamávala. Následující den totiž napsal své tetě Edith dopis s tímto zněním:

„Takže se hlásím… hlava jako střep z dýmu toho pekelného opia, spřádám plány a kokrhám si na vlastním hnojišti, jako bych byl jedním z nesmrtelných.“
Indická medicína namíchaná z opia a marihuany mu zpříjemňovala i letní tropické večery. Ve svých pamětech popisuje noční jízdy do opiových doupat kočárem, z něhož se linula vůně vodní dýmky. Stav konopného opojení a následném zintenzivnění smyslů je patrný v povídce „Město strašlivé noci“: „… Následuje ticho. Ticho, které je plné nočních zvuků velkého města. Nějaký sotva slyšitelný strunný nástroj. Někdo otevírá okno a skřípot dřevěných okenic se odráží prázdnou ulicí. Na jedné ze střech se pálí vodní dýmka a muži usazení kolem mluví stejně potichu jako její bublání. Východní šeď se mění na šafránovou, zvedá se ranní větřík a jakoby na zavolání hlasu muezzina se město probouzí, vstává jako jeden muž z postelí a obrací svou tvář k úsvitu. S návratem života se vrací zvuky…“

Další narážka na konopí se objevuje i v Kiplingově nejzdařilejším románu Kim. Hrdina Manhub zde říká: „Se zprávami by se nemělo zacházet jako s hromadou hnoje, ale měly by být používány střídmě, stejně jako bhang.“

Ačkoli měl s látkami měnícími vědomí své zkušenosti a nechával se jimi inspirovat, za nejsilnější drogu, kterou lidstvo užívá, považoval slova. Velmi ho zasáhla smrt jeho syna v první světové válce, jeho tvorba pak ztratila svůj náboj a již nikdy nedosáhl předešlých úspěchů. On sám zakončil svou cestu životem v Londýně. Zpráva o jeho smrti se ovšem dostala do novin omylem ještě za jeho života. Na to zareagoval dopisem: „Právě jsem si přečetl, že jsem mrtvý. Nezapomeňte mě prosím vyškrtnout ze seznamu předplatitelů.“

Tip: V pražském divadle Kalich právě probíhá série představení muzikálu Mauglí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!