Recenze na knihu Duše šalvěje

Psaní recenze na tuto knihu ve mně vyvolávalo zvláštní vzpomínky na jeden z nejsilnějších psychedelických zážitků života, v jehož průběhu jsem po užití šalvěje okusil pocit absolutní ztráty osobnosti. Kdybych měl tehdy znalosti, jež jsem načerpal z působivého dílka Duše šalvěje, ocenil bych nevšední zkušenost zřejmě jinak než panickou hrůzou.

Recenze na knihu Duše šalvěje

Než si představíme samotnou knihu, musíme čtenáře upozornit na jistou „změnu“ v českých zákonech, jež se odehrála dva roky po vydání (2009). Na přebalu se totiž dočteme, že rostlina je „široce dostupná jako ‚šamanská‘ bylina a lze ji volně zakoupit prostřednictvím internetu“. V roce 2011 byla ovšem hlavní účinná látka salvinorin A v České republice nově zařazena na seznam látek spadajících pod režim zákona o návykových látkách: přechovávání množství do dvou gramů sušených listů je tak považováno za přestupek, více již za trestný čin. To znamená, že na českém internetu ji dnes není možné legálně zakoupit a objednáváním z ciziny se vystavujete hrozbě trestního postihu.

Nechte se provést světem posvátné byliny

Autor Martin W. Ball, americký spisovatel a hudebník, k šalvěji divotvorné přistupuje s úctou a pokorou. Zároveň ukazuje hluboké znalosti jak z hlediska botanického, tak i z historického a spirituálního, které umně spojuje dohromady a vytváří tak ucelený obraz duše této rostliny.

Jak sám v úvodu vysvětluje: „Šalvěj není rostlina, se kterou by si člověk mohl jen tak zahrávat, nemá prakticky žádnou ‚zábavnou‘ hodnotu (…) Světy, které nám otvírá, mohou být někdy až příliš složité a obtížné na to, abychom si s nimi uměli poradit, orientovali se v nich a včlenili je do našeho běžného života.“

Celá kniha je rozdělená do šesti kapitol, jež čtenáře postupně seznámí se všemi důležitými aspekty užívání šalvěje divotvorné – od obecného uvedení do problematiky enteogenů přes botanické seznámení s rostlinou, popis několika osobních zkušeností a zážitků až po filozofické zamyšlení a praktické rady před samotným užitím.

Pokud vezmeme publikaci jako celek, nezbývá než souhlasit s entobotanikem a farmakologem Danielem Siebertem, který je zároveň jedním z nejuznávanějších odborníků na šalvěj divotvornou: „Tuto knihu doporučuji všem, kdo mají zájem porozumět povaze této rostliny a chtějí ji užívat jakožto nástroj k praktickému rozvíjení vlastní spirituality.“


Dále by vás mohlo zajímat…
Recenze na knihu Duše šalvěje

1.7.2014
Recenze na knihu Rastafari

Recenze na knihu Duše šalvěje

15.7.2014
Recenze na knihu Opium od Jeana Cocteaua

Recenze na knihu Duše šalvěje

3.6.2014
Recenze na knihu Mandragora, morfin, kokain

Recenze na knihu Duše šalvěje

18.6.2014
Recenze na knihu Halucinace


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu