Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

Odborníci žasnou, veřejnost se diví – v hlavním městě Spojených států a sídle federální vlády Washingtonu byla legalizována konzumace a držení malého množství konopí.

Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

Rozhodnutí bylo městskou radou přijato téměř jednohlasně a zrušilo platnost zákona, který trestal držení konopí v množství do jedné unce (zhruba osmadvacet gramů) pokutou do výše jednoho tisíce dolarů a/nebo trestem odnětí svobody až na šest měsíců.

Buďme liberální


Až nové nařízení letos v létě nabude právní moci, stane se držení malého množství konopí přestupkem s maximální pokutou ve výši dvaceti pěti dolarů, konzumace na veřejnosti pak bude přečinem s pokutou do pěti set dolarů nebo trestem odnětí svobody na maximálně šedesát dnů. Washington se tak připojí k sedmnácti státům, které už dekriminalizaci schválily, a stane se v přístupu ke konopí jedním z nejliberálnějších amerických měst.

„V podstatě to znamená, že držení a užívání konopí bude v hlavním městě postihováno mírněji než kdekoli jinde v celých Spojených státech – s výjimkou Colorada a Washingtonu,“ napsal v otevřeném dopise Dan Rifle, ředitel oddělení pro změny zákonů na federální úrovni v rámci proreformní organizace Marijuana Policy Project.

 Zatímco na území celých Spojených států měli občané černé pleti zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost než běloši, že budou zadrženi v souvislosti s držením konopí, ve Washingtonu D. C. byla tato pravděpodobnost osmkrát vyšší.

 „Je to důležitý krok správným směrem – hlavně proto, že ho udělalo právě hlavní město. Jsem pyšný na to, že jsme měli odvahu tuto změnu provést,“ prohlásil radní Tommy Wells, jeden z hlavních zastánců nového zákona.

Změna číhá za rohem

Washington přitom dosud patřil k městům, kde byl neúspěch stávající drogové politiky zřetelně patrný. V roce 2010 zde došlo v souvislosti s držením drog k téměř devíti stovkám zadržení na 100 000 obyvatel. Zatímco na území celých Spojených států měli občané černé pleti zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost než běloši, že budou zadrženi v souvislosti s držením konopí, v hlavním městě byla tato pravděpodobnost osmkrát vyšší. Přitom platí, že počet uživatelů konopí je – a vždy byl – u obou etnik srovnatelný.Státy a města východního pobřeží byly doposud v otázce drogové politiky velmi konzervativní. Průlomové rozhodnutí ve Washingtonu by mohlo být tím potřebným impulsem k rozsáhlejším změnám. Podle Národního průzkumu užívání návykových látek (National Survey on Drug Use and Health) má padesát sedm procent obyvatel ve věku mezi osmnácti a devětadvaceti lety zkušenost s konopím, přičemž až třicet procent z nich připustilo, že ho užili během posledních dvanácti měsíců alespoň jednou. Nový zákon by tak mohl zachránit velkou část z nich před zatčením a souvisejícími problémy.

Zastánci tvrdé represe se tedy pomalu přesunují do opozice a pro konopí přichází doba zásadních změn.

Zdroj: www.policymic.com

Překlad: Lukáš Hurýsek


Dále by vás mohlo zajímat…
Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

10.11.2010
Kalifornii čeká referendum. Marihuana voní i z televizní obrazovky

Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

6.1.2014
Začátek konce války proti drogám: Devět nejdůležitějších událostí v roce 2013

Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

10.1.2011
Americká konopná schizofrenie

Přímo v centru dění – americké hlavní město dekriminalizovalo konopí

23.10.2013
Spojené státy americké zasáhla první vlna migrace za konopnou medicínou


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu