Čínské ambice během končící prohibice konopí

Již v době před 5 000 lety doporučovali čínští lékaři přípravky z konopí nemocným lidem s celou škálou obtíží od dny po malárii. V současnosti zažívá světový trh s konopnými produkty bezprecedentní boom, stále více zemí rostlinu legalizuje a z Číny se rychle stává dominantní hráč na trhu s touto komoditou.

Čínské ambice během končící prohibice konopí

Čínská lidová republika má ty nejlepší předpoklady k tomu, aby v budoucnu ovládla trh s konopím – podle Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) vlastní čínské firmy 309 z 606 patentů týkajících se nějakým způsobem konopí.

Svět sází na konopí…

Jedná se přitom o hospodářský sektor zítřka, protože kromě všestranného využití v zemědělství a průmyslu lze počítat i s uživateli konopí jako zákazníky – podle Světové zdravotnické organizace (WHO) užívá v tuto chvíli ilegálně konopí kolem 150 milionů lidí (zhruba 2,5 % světové populace).

Důležitým aspektem je také skutečnost, že geometrickou řadou přibývá lidí, kteří užívají konopí v různých formách k léčbě všelijakých zdravotních obtíží od nevolností a bolestí onkologických pacientů přes svalové křeče u lidí s roztroušenou sklerózou až po dětské pacienty s vážnými a běžně nezvladatelnými formami epilepsie.

Na konci loňského roku schválila Uruguay – jako první stát na světě – kompletní legalizaci konopí od pěstování až po prodej a užití. Přední představitelé dalších latinskoamerických zemí se v posledních letech stále častěji vyjadřují proti prohibičním zákonům a mnoho z nich krok Uruguaye uvítalo.

 

Čína má tisíce let trvající tradici a bohaté zkušenosti s konopnou a obecně bylinnou medicínou.

Také koncem roku 2013 oznámili oficiální političtí představitelé na Jamajce, že zde vznikne první společnost zabývající se konopím a léčbou s názvem MediCanja. Výkonným ředitelem je uznávaný lékař Dr. Henry Lowe, který prohlásil, že „léčebné konopí by mohlo pomoci stagnující ekonomice v zemi, přičemž historické zkušenosti a tradice nás předurčují k tomu, abychom se stali centrem výzkumu v celém Karibiku a Latinské Americe.“K 1. lednu 2014 se americké Colorado stalo fakticky prvním státem na světě, který legalizoval rekreační užívání konopí (v Uruguayi byl zákon přijat, ale v platnost vstoupí až v průběhu roku stejně jako v dalším americkém státě Washingtonu). Na burze následně došlo k extrémnímu růstu akcií firem, které mají co dočinění s konopím – například akcie společnosti MediSwipe vyskočily během jednoho dne o 70 procent.

Odhaduje se, že hodnota legálního trhu s konopím by pouze ve Spojených státech měla v roce 2018 dosáhnout deseti miliard dolarů.

…a Čína čeká na svou příležitost

Podle analytiků by z bezprecedentního růstu a nových ekonomických příležitostí mohla nejvíce vytěžit právě Čína. Kanadský biochemik a investor Dr. Luc Duchesne k tomu v magazínu InvestorIntel uvedl následující: „Západní svět začíná akceptovat konopnou medicínu, což dává Číně vzhledem k množství souvisejících patentů šanci získat výrazný podíl na vznikajícím trhu.“

Většina z těchto patentů se týká bylinných procedur, jako například u společnosti Yunnan Industrial Cannabis Sativa Co., která plánuje vyrábět z celých konopných semen „potravinové doplňky“ určené k posílení organismu a imunitního systému.

Dalším je například patent podnikatele a vynálezce Čanga Chung-čchiho na výrobu „čínského léčebného produktu“ na léčbu žaludečních vředů. Recept se skládá z více bylinných ingrediencí včetně konopných semen. Jiným přípravkem má být bylinný lék na zácpu obsahující konopí a další byliny, jako například citroník pomerančový, děhel čínský a platykodon velkokvětý.

Nicméně splnění standardů západní medicíny umožňující vstup na trhy s léčebnými přípravky není jednoduché a jedinou společností na světě, které se to s konopím doposud podařilo (za cenu nákladných a dlouhotrvajících klinických testů) je britská GW Pharmaceuticals. Tato firma vyrábí ústní sprej Sativex, který je ve stále více zemích schvalován jako účinné léčivo na mírnění symptomů pro pacienty s roztroušenou sklerózou, zatímco pacientům s nádorovými onemocněními pomáhá od bolestí. Nedávno byl navíc schválen prodej nového přípravku od této společnosti s názvem Epidiolex, jenž má pomáhat dětským epileptickým pacientům.

GW Pharmaceuticals je také jedinou společností ve Velké Británii, která má povolení zkoumat konopí, a její tiskový mluvčí na dotaz ohledně čínského potenciálu odpověděl: „Čína má tisíce let trvající tradici a bohaté zkušenosti s konopnou a obecně bylinnou medicínou, proto mne vůbec nepřekvapuje množství souvisejících patentů, jež čínské společnosti vlastní.“

K 1. lednu 2014 se americké Colorado stalo fakticky prvním státem na světě, který legalizoval rekreační užívání konopí, přičemž na burze následně došlo k extrémnímu růstu akcií firem, které mají co dočinění s konopím.

Podle Petera Reynoldse, který je mluvčím britské organizace bojující za legalizaci konopí CLEAR, má Čína další výhodu v tom, že „je největším producentem technického konopí na světě a v případě legalizace alespoň léčebného využití se jí otevře zcela nový a potenciálně obrovský trh.“

Nicméně zákony týkající se samotného užívání konopí zůstávají v komunistické Číně nadále velmi přísné, takže obyčejným uživatelům hrozí dlouholeté vězení. Ani to však podle deníku South China Morning Post nebrání tomu, aby s rostlinou v nejlidnatější zemi světa experimentovalo stále více převážně mladých lidí.

Zdroj: www.independent.co.uk
Překlad: Lukáš Hurýsek


Dále by vás mohlo zajímat…
Čínské ambice během končící prohibice konopí

9.4.2013
Legalizace vítězí - Začátek konce konopné prohibice

Čínské ambice během končící prohibice konopí

26.4.2011
Počátky globální prohibice konopí

Čínské ambice během končící prohibice konopí

14.1.2013
Všechno nejlepší k výročí, milá Prohibice! Nadešel čas k odchodu do důchodu

Čínské ambice během končící prohibice konopí

4.9.2012
Stovky ekonomů tvrdí: Prohibice marihuany nás stojí miliardy, legalizace by miliardy přinesla


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu