Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

V úterý 14. ledna 2014 odsouhlasila rada města návrh na legalizaci konopí pro lékařské účely a částečnou dekriminalizaci rekreačního užívání. Turín se tak stal prvním italským městem, které se k podobnému kroku odhodlalo.

Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

Podle italského tisku rada nyní obhajuje svůj postoj v parlamentu: „Je to krok od prohibice směrem k legální výrobě a konzumaci měkkých drog, především pak konopí.“ Výsledek hlasování přitom nečiní výrobu, držení ani konzumaci konopí legální, snaží se ale o větší toleranci ze strany zákona.

Rozhodně nešlo o suverénní vítězství – ze třiačtyřiceti radních hlasovalo patnáct pro, třináct proti a šest se zdrželo hlasování. Zástupci pravého středu a katolického křídla Strany svobodných (PDL) se postavili proti návrhu a sám starosta Piero Fassino ze středolevé Demokratické strany, která stojí v čele vládnoucí koalice, se hlasování zdržel.

V některých italských regionech již bylo užívání konopí schváleno pro lékařské účely, rekreační užívání je ale v celé zemi stále tabu.

Marco Grimaldi z levicové strany SEL (Levice, ekologie a svoboda), která diskutovaný návrh předložila, se domnívá, že Turín je prvním větším italským městem, které se odhodlalo o legalizaci takzvaných měkkých drog veřejně diskutovat. „Chceme zastavit politickou prohibici, která přináší zisky v řádech miliard eur nelegálním distributorům a zbytečné záznamy do trestního rejstříku tisícům občanů,“ prohlásil Grimaldi pro deník Torino la Republica.

Samotný návrh sestává ze dvou částí. V první se uvádí, že užívání konopí je povoleno pro lékařské účely, druhá pak zbavuje platnosti zákon o drogách z roku 2006. Ten zrušil dělení drog na tvrdé a měkké a zavedl tak stejné tresty za držení marihuany a například heroinu.

Kdyby nyní turínský návrh schválil italský parlament, jednalo by se o první nesmělý krok k legalizaci rekreačního užívání konopí v zemi. V některých italských regionech již bylo užívání konopí schváleno pro lékařské účely, rekreační užívání je ale i v těchto oblastech stále tabu.

Postoj veřejnosti k léčebnému využití konopí se v posledních letech všude na světě výrazně mění. Colorado jako první stát ve Spojených státech amerických schválilo legalizaci pro rekreační účely a od letošního roku také povolilo prodej konopí v obchodech, Francie v loňském roce uzákonila některé preparáty s obsahem kanabinoidů pro léčbu a Uruguay jako první země na světě plně legalizovala výrobu i prodej konopí.

Zdroj: www.rt.com

Překlad: Lukáš Hurýsek


Dále by vás mohlo zajímat…
Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

9.4.2013
Legalizace vítězí - Začátek konce konopné prohibice

Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

13.9.2013
Plán na dosažení úplné legalizace ve Spojených státech

Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

29.9.2013
Co znamená legalizace trávy v Uruguayi pro zbytek světa?

Zastupitelstvo italského Turína se vyslovilo pro legalizaci konopí

5.7.2013
Legalizace naplňuje ideál svobody


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu